ARABA ALMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKİR?

”0” km araba eksizsiz sorunsuz anlamına gelmez. Her şeyde olduğu gibi ”0” km arabalarda gözden kaçan şeyler vardır. Siz arabayı satın almadan önceden mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece arabayı alma sürecinde ve sonrasın bir sorun yaşamazsınız.

İlk kez kullanacağınız bir markaysa…

Temel özelliklerine mutlaka araştırın. Arabanın farlar, silecek, sinyal, selektör, dörtlü ikaz ışıkları ve vites kullanımı özellikleri detaylı biçimde araştırın.

Acele etmeyin.

Yeterince o araç hakkında bilgi sahibi olmadan acele edip almayın.

Test sürüşünü mutlaka yapın.

Arabayı alacağınız firmadan inceleme ve test sürüşü yapmak için randevu alın. Randevunuza geldiğinizden uzman kişiden aracın özelliklerini mutlaka çok iyi bir şekilde dinleyin gerekiyorsa video çekimi yapın. Test sürüşü sırasında mekanik olarak bir arıza olup olmadığına dikkat edin.

Aracı kontrol edin.

Yedek lastik, kriko, paspas, bijon anahtarı (varsa şifreli bijon), çeki demiri, kriko, trafik-ilk yardım seti, araç faturası, garanti belgesi ve kullanım kılavuzunu kontrol edin ve aracı alırken bunları eksiksiz verdiklerine dikkat edin.

Her şeye karar verdiniz ve aracınızı alma aşamasında…

Ön tampon, alt kısımları ve kapılarını çizik ve ezik var mı yok mu kontrol edin. Camların açılıp kapanmasını kontrol edin. Motor sıvılarının tam olup olmadığını ve lastik basınçlarınızın doğru ayarlandığını mutlaka sorun. Aracınızın bakım aralıklarını, garanti süresini ve acil durumda aramanız geren yol yardımı telefonunu mutlaka öğrenin. Ruhsatınızdaki şasi no ile aracınızdakinin eşleşip eşleşmediğini, model yılının doğru olup olmadığını kontrol edin.