TOYOTA’NIN YENİ HİBRİTİ COROLLA TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR

En beğenilen otomobilleri arasında yer alan Toyota Corolla 2019 model hibrit motoruyla yollara çıkmak için hazırlanıyor. Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilecek Corolla, iki farklı motor ile karşımıza çıkacak.

Türkiye’de üretilecek Toyota Corolla; 1.8 litre hacimli benzinli motorla birlikte kullanılacak kendi kendini şarj eden hibrit motor, 122 beygir güç üretirken 100 km’deki 3.4 lt tüketimiyle dikkat çekecek. Araçta ayrıca 1.6 lt 132 beygir gücünde başka bir benzinli motor seçeneği de bulunacak. Türkiye’nin ilk hibrit ve SUV modeli C-HR’ı üretmeye devam eden Toyota, Yeni Corolla ile birlikte ikinci hibrit otomobilini de üreterek Türkiye’nin hibrit üssü olacak.

“Türkiye için sevindirici bir gelişme.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Toyota’nın Sakarya fabrikasında incelemelerde bulunarak, dünyanın en çok tercih edilen otomobili olan Corolla’nın yeni neslinin Türkiye’de üretilecek olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Varank, Avrupa’da hızla dizel otomobillerin yerini alan hibrit teknolojisine sahip olan bir modelin daha Türkiye’de üretilecek olmasının önemine de değinerek şunları söyledi:

“Corolla Sedan Hibrit modelini görme ve kullanma imkânım oldu. İlk defa bu sınıfta hibrit bir araç Türkiye’de üretilecek. Elektrikli ve hibrit araçlar
hızla yaygınlaşıyor ve konvansiyonel motorların yerini alıyor. Araç başına yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu sağlayan bu yeni model hibrit araçların ülkemizde yaygınlaşmasıyla, akaryakıt ithalatımızda da düşüşler görebileceğiz, böylelikle dış ticaret açığımız azalacak.”

100’den fazla ülkeye ihracat.

Varank, “Yeni hibrit araçlar ocakta seri üretimden çıkacak ve şubatta pazara sunulacak. Araç başına yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu sağlayan bu yeni modelin 100’den fazla ülkeye Türkiye’den ihracı planlanıyor” dedi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato da, bu kararın Toyota’nın Türkiye’ye duyduğu güvenin bir kanıtı olduğunun altını çizerek, “Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikasıyız” diye konuştu.