ARAÇ MOTOR BAKIMI VE TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Motor, aracınızın can damarıdır. Bundan dolayı motor bakımı ve temizliği belli periyotlarda yapılması gerekir. Motorun boyutu, silindir hacmi ve ürettiği beygir gücü ile ölçülen benzinli, dizel veya elektrikli motorlar… motorun çeşiti her ne olur olsun düzenli motor bakımı aracınızın performansını artırarak ömrünü uzatır. Özellikle ikinci el araç alacaksanız motor bakımının düzenli yapılıp yapılmadığına dikkat edin ya da aracınızı satacaksanız motor bakımlarını ve temizliğini güvendiğiniz bir servise mutlaka yaptırın.

Motorun soğutma suyu seviyesini kontrol ettirin.

Soğutma suyu seviyesi lambası uyarı veriyorsa bunu mutlaka dikkate alın çünkü bu motor soğutulamıyor yani hararet yapıyor demektir. Motorunuzun hararet yapması motorun zamanla bozulmasına neden olur. Aracınızın sizi yarı yolda bırakmaması için ilk önce motorun soğutma suyu seviyesini kontrol ettirmeniz gerek. Çünkü motorunuz hararet yaparsa daha hızlı arıza verir.

 

Motor yağını düzenli olarak kontrol ettirin.

Motor yağ lambası yanıyorsa mutlaka yağ kontrolünü yaptırmanız gerek. Motor yağı bilindiği üzere motoru korur. Kontrol edilmeyen değiştirilmeyen motor yağları zamanla bu özelliğini kaybeder ve katılaşır. Katılaşan karbon atıkları da motordaki kanalları tıkayarak arızaya neden olur.

Aracınızın periyodik bakımlarına uyun.

Periyodik bakım süresi benzinli araçlarda 10.000 kilometre, dizel araçlarda ise 15.000 kilometredir. Periyodik bakımda yakıt tüketimini azaltan ve motora temiz hava girmesini sağlayan hava filtresi, klimanın performansını arttıran polen filtresi, yağ filtresi ve kirlenerek aracın sürekli istop etmesine neden olan yakıt filtresi değiştirilir. Periyodik bakımda son olarak dikkat edilmesi gerekenler; motor için sürekli aynı kalitede yağ kullanılması, belirli aralıklarla triger kayışı, akü kutup başları ve ateşleme bujilerinin değiştirilmesi, her 50.000 kilometrede tüm motor türleri için subap ayarı yapılması ve mutlaka motor suyunun donmaması için antifriz eklenmesi olmalıdır.

Motor temizliğine dikkat edin.

Motoru sıcak ve basınçlı suyla temizlemeyin. Sıcak su motoru çatlatır ve basınçlı su ise motorun içine sızarak aracınıza ve motorunuza hasar verir. Normal deterjanlı su ile motorunuzu temizlemelisiniz. Uzman kişilere motorunuzu temizletmeniz motorunuzun ve aracınızın sağlığı için önemlidir.