MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZİ ÖĞRENİN

Motorun daha verimli ve sorun çıkarmadan çalışması için motor yağı önemli bir önem taşır. Bu yüzden araçların motor yağını belirli periyotlarda değiştirmek aracın motor sağlığının temel bakımıdır. Bunun için güvenilir bir özel servisten yardım alabilirsiniz.

Yağın değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Aracınızın arıza gösterge panelinde motor yağının bittiğine, azaldığına ya da motor yağında sorun olduğuna dair uyarı ışığı yanar. Bu işaret, ağzından sıvı damlayan bir sürahi görünümlü ikon şeklindedir. Motor yağın yenisini koymadan önce aracınızın modeline göre motor karteri veya vakum aracılığıyla kalan yağı boşaltın.

Eski model araçlarda 5000 km’de bir yapılması tavsiye edilen motor yağı değişimlerinin yeni model araçlarda 8000 ile 10.000 km’de bir değiştirilmesi tavsiye edilir.

Yağ seçimi nasıl olmalı?

Motor yağını araç üreticisinin belirlediği periyotlara uyarak değiştirmeniz gerekir. Her araca uygun yağ çeşitleri vardır fakat siz motor yağını seçerken araç üreticisinin belirlediği özelliklere uygun yağ kullanmalısınız. Çünkü araca uygun yağ kullanımı aracın daha iyi performans göstermesini ve motorun verimli çalışmasını sağlar. Aracının için uygun yağ tipleri için aracınızın kullanma kılavuzuna bakın öyle yağ seçimini yapın.

 

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

  1. Aracınızı düz bir zemin üzerine getirin, motorun durdurun, el frenini çekin ve 15-20 dakika bekleyin. Kriko veya taşınabilir tekerlek rampalarını kullanın. Taşınabilir tekerlek rampaları daha güvenlidir bu yüzden taşınabilir tekerlek rampalarını kullanmak daha güvenlidir. Manual vitesli aracın birinci vitese, otomatik vitesli aracın ise “Park” durumuna getirilmesi gerekir.
    Aracınızın altındaki yağ boşaltım tıpasını saat yönünün tersine çevirin ve tıpayı çıkarın. Bu esnada yağ aniden boşalabilir ve sıcak olduğu için kazalara sebebiyet verebilir dikkatli tıpayı çıkarın.
  2. Yağ filtresi yağla dolmuş olduğundan biraz ağır olabilir. Dikkatlice filtreyi motordan çıkararak içini boşaltım tepsisine boşaltın.
  3. Herhangi bir bezle motorun üzerindeki filtrenin içini ve çevresini temizleyin. Daha sonra yeni bir filtrenin yuvarlak kenarına parmağınızla ince bir yağ sürün. Bu filtreyi yağ haznesine saat yönünde çevirerek sıkıştırarak yerleştirin. Aşırı sıkı olmamasına dikkat edin.
  4. Motorun üzerindeki yağ dolum kapağını açın ve motoru, doğru seviyeye kadar doldurun. Doğru dolumdan emin olmak için çubuk yardımıyla birkaç defa ölçün. Daha sonra kapağı yerine takın ve kenarlara akmış yağı temizleyin.