YENİ ARAÇ ALIRKEN ÖTV İNDİRİMDEN NASIL YARARLANIRSINIZ?

Maliye Bakanı Naci AĞBAL, araç alımının artması ve piyasanın canlanması için ”0” km araç alımında eski araçlarını getirene ÖTV indirimi yapılacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre İkinci el araçların trafikteki yoğunluğun azaltılması ve piyasanın canlaması için 31.12.2019 tarihine kadar 16 yaş ve 16 yaşın üzerindeki otomobil, minibüs, otobüs, kamyon ve kamyonetlerin tekrar trafiğe sokulmaması imha edilmesi şartıyla araçlarını getirenlere alacakları yeni araçlar için 10 bin tl’ye kadar ÖTV indirimi verilecek

ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Araçınız 16 yaş veya 16 yaşın üzerisinde ve hurdaya ayrılmış olması gerekiyor. Eğer aracınız hurdaya ayrılmamış ise resmi olarak hurdaya ayırabilirsiniz. Tabii hurdaya ayırma işlemini 31.12.2018 tarihine kadar yapmış olmalısınız.

Trafik Tescil Müdürlüğüne başvuru aracınızın resmi olarak kaydının silindiğine ve taşıtın ilgili madde hükmünden yararlanabileceği ”Hurdaya Çıkarılmış” şerhli ”Motorlu Araç Tescil” belgesini çıkarmanız gerek. Bu sıradaAracınızı Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK), Büyük Şehir Belediyelerine veya İl Özel İdaresine teslim etmelisiniz. Daha sonra Trafik Tescil Müdürlüğü gerekli belgeleri vergi dairesine göndericektik. Bu işlemlerden sonra 0 km alacağınız aracın ÖTV indirimden yararlanabilirsiniz.