WOLKSWAGEN, SEAT VE ARONA’DA HATALI ÇIKTI VE TOPLANIYORLAR

VAG bünyesindeki Volkswagen ve SEAT markalarının bazı modellerinde güvenlik hatası çıktı ve bunlar için zorunlu servis programı başlatıyor. Yaşanan bu güvenlik hatasından yeni jenerasyon Volkswagen Polo, SEAT Ibiza ve Arona’dan oluşan yaklaşık 400.000 aracın etkileniyor ve araçları geri çağırma kararı aldı..

Tekniikan Maailma dergisi çalışanları, Volkswagen Polo, Seat Ibiza ve Seat Arona modellerinin en yeni versiyonlarının arka koltuğunda üç yolcu olduğunda oluşan güvenlik hatasını bildirdi. Bu hata sürücünün yüksek hızda yaptığı ani manevrada arka orta koltuktaki emniyet kemerinin başlığı, sol arkada bulunan yolcunun emniyet kemerinin açılmasına sebep oluyor. Problem, yaklaşık 220,000 adet yeni jenerasyon Polo’da ve 191,000 adet 2017/18 Ibiza ve 2018 Arona modelinde görülüyor.

Hatalı araçlar servise çağrılacak.

VAG, yaptığı açıklamada sorunun çözümü konusunda çalışma başlattıklarını bildirdi. Volkswagen sözcüsü, kusur tespit edildiği için revize edilmiş bir emniyet kemeri kilidi tasarımı yapmayı planladıklarını söyledi: “Fabrikamızda yapılan analizlere dayanarak, Tekniikan Maailma’nın testlerde bulduğu emniyet kemeri meselesini tespit ettik. Güvenlik bizim için temel öncelik olmaya devam ediyor ve bu yüzden sorunu çözmek için derhal tepki verdik. Sonuç olarak, uygulanabilir bir teknik çözüm belirlendi.” dedi. SEAT ise müşterilerine araç tamir olana kadar orta koltuğu kullanmamalarını söyledi. Söz konusu modellere sahip araç sahipleri önümüzdeki haftalarda bilgilendirilecek ve servise davet edilecek.