VOLVO XC90 EN GÜVENLİ ARAÇ: 16 YILDIR ÖLÜMLÜ KAZAYA KARIŞMADI

2002 yılından bu yana İngiltere’de 50 binden fazla satan Volvo XC90, şimdiye kadar hiçbir ölümlü kazaya karışmadı. Zaten güvenli araç denildiğinde akla ilk gelen otomobil markası, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo gelmektedir. Volvo XC90 model araç bağımsız laboratuvar Thatcham Research tarafından test edilerek en güvenli araç ilan etti. 16 yıl içinde 50 binden fazla satan model şimdiye kadar hiç ölümlü bir kazaya karışmadı.

VOLVO’NUN TEK BAŞARISI SAĞLAM YAPISI DEĞİL.

Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu sisteme “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) adı verilmektedir. Bu sistem lazerler, kameralar veya radar sayesinde herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda tespit edip sürücüyü uyarıyor, sürücünün harekete geçmemesi durumunda ise otomatik olarak frene basmaktadır.

AEB 10 YIL İÇERİSİNDE 1.100 KİŞİYİNİN HAYATINI KURTARAK.

Araştırmalara göre sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor. Euro NCAP testlerine göre ise Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor. Bundan dolayı araç alırken güvenliğiniz için “Otonom Acil Fren Sistemi”li araçları tercih etmekte fayda var.

AUDİ Q7’DE AYNI GÜVENLİKTE.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre XC90’a benzer bir istatistiğe sahip tek araç Audi Q7.  Fakat bu model sadece 2015 ve 2016’da satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.