ÜNLÜ ARABA LOGOLARININ HİÇ DUYMADIĞINIZ HİKÂYELERİ

VOLVO

1927 yılında kurulan Volvo markası, sağlam bir İsveç otomobilidir. Eski Roma dilinde bir kelime olan Volvo, logo tasarımında mitolojiden etkilenmiştir. Volvo’nun logosundaki çelik daire ve ok, mitolojideki Savaş Tanrısı Mars’ı simgelemektedir. İnanışa göre savaş tanrısı Mars’ın demir mızrağı savaş alanlarında göstermiş olduğu başarıyı temsil etmektir. Bu şekilde İsveç çeliğinin ve Volvo araçların sağlamlığı ve başarısına vurgu yapılmış.

FERRARİ

Ferrari’nin logosundaki şaha kalkmış at, ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nda savaş pilotlu olan İtalyan Francesco Barracca tarafından uçağın gövdesinde kullanmıştır. Barracca’nın annesi, firmanın yaratıcısı Enzo Ferrari’ye bu sembolü logo olarak kullanması ister. Çünkü ona şans getireceğini söyler ve Enzo Ferrari de bunu kabul eder. Ayrıca Ferrari’nin kelimesi İngilizcede ”nalbant” anlamına gelmektedir.

BMW

Açılımı, Bayerische Motoren Werke (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları) olan ünlü otomobil üreticisi BMW, ilk zamanlarında sadece uçak motoru üretiyordu. Bu sebeple logosunda mavi gökyüzüne karşı dönen bir pervane simgesi kullanılmıştır.

AUDI

Audi’nin logosu hep Olimpiyat halkalarına benzetilmiş. 1932 yılında kurulan Alman otomobil şirketi Auto Union’un (Otomobil Birliği) birlikteliğini temsil etmek için tasarlanmıştır. Auto Union’un Audi, DKW, Horch ve Wanderer isimli 4 üyeyi her bir halka temsil etmektedir.

MERCEDES

Alman mühendisliğinin harikası olan Mercedes logosu dünyanın en güçlü ve en en beğenilen logosu hiç kuşkusuz. Çemberin ortaki yıldız tarafından üç parçaya ayrılmış logosu; yenilikçiliği, gelişmeyi ve geleceği temsil etmektedir. Bu logoyla şirketin havadaki, karadaki ve denizdeki hakimiyetini göstermek için de yapılmıştır.

 

OPEL

Adam Opel tarafından 21 Ocak 1863 yılında kurulan Opel markası ilk olarak dikiş makineleri ve bisiklet üretiyordu. 1899 yılında otomobil üretimine geçen Opel, logosunda tekerlek içinde şimşek yer almaktadır. Bu logodaki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil etmektedir.