TÜRKİYE’DE YILIN OTOMOBİLİ: HYUNDAİ JONIO HYBRID

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından Feriye Palace’da bu yıl üçüncü kez düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” (TYO) yarışmasında birinci olan otomobili seçildi. OGD tarafından yapılan açıklamaya göre “Türkiye’de Yılın Otomobili” (TYO) yarışmasının birincisi Hyundai IONIQ Hybrid oldu.  Yarışmanın ilk yılında Skoda Superb, geçtiğimiz yıl da Renault Megane Sedan bu önemli ödülün sahibi olmuştu.

 

”OBJEKTİF BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLDİ”

Otomotiv gazetecilerinin verdiği oylarla Türkiye’nin “Otomobil Oscarı” olarak adlandırılan Türkiye yılı Otomobili yarışması Feriye Palace’da gerçekleştirilen törenle seçildi. Törende konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasınının tüketiciler için yol gösterici özelliğinin bulunduğuna dikkat çekti. Sandık, yarışmanın tüm aşamalarında finalistler otomobiller arasında büyük bir rekabetin yaşandığının altını çizerek, “Objektif bakış açısıyla otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk. Seçimimizin tüketicilerin otomobil satın alırken, yılın otomobili yarışmasını referans olarak görmesi bizler için çok önemli. Üçüncü yılımızda bunu başarmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

HYUNDAİ, 6 OTOMOBİL MODELİNİ GERİDE BIRAKTI

OGD üyesi 76 otomotiv gazetecisinden toplamda 3820 puan alan Hyundai IONIQ Hybrid birinciliğe ulaştı. Yarışmanın ilk etabında 23 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer aldı. Finale kalan modeller “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından değerlendirildi. Hyundai IONIQ Hybrid; BMW 5 Serisi, Ford Fiesta, Peugeot 5008, Skoda Kodiaq, Volkswagen Polo ve Volvo XC60 modellerini aldığı puanlarla geride bırakmayı başardı. Birinci seçilen Hyundai IONIQ Hybrid, “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

İLK 7’NİN PUANLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

Hyundai Ioniq :  3380
Peugeot 5008 :  3340
Skoda Kodiaq :  2980
BMW 5 Serisi :  2340
Volkswagen Polo :  2260
Volvo XC60 :  2260
Ford Fiesta :  2000