PORSCHE’NİN İLK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ TAYCAN’I TANITTI

Bu yıl 70. yaşını kutlayan Porsche, elektrikli otomobil alanında ciddi bir adım attı. Porsche’nin konseptini “Mission E” olarak adlandırdığı elektrikli aracına “Taycan” adını koydu. Türkçe “Tay” ve “Can” kelimelerinin birleşiminden meydana gelen modelin ismi, Volkswagen Grubunda “Touran”ın ardından kullanılan ikinci Türkçe ad oldu. Porsche Mission E’yi ilk kez 2015 yılında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı.

Çift motora sahip.

Porsche’nin yeni modeli Taycan, markanın ilk tam elektrikli modeli olarak dikkat çekiyor. “Canlı, genç at” anlamına gelen Taycan, çift elektrikli motora sahip olacak. 402 beygir  ve 598 beygir güç üreten motor 0’dan 100 kilometreye 3.5 saniyeden kısa sürede ulaşıyor. Taycan, saate 200 kilometre hıza ulaşması için gerek duyduğu süre ise 12 saniye. 4 kapılı Porsche Taycan, Porsche’nin 911 modelinden esinlenmiştir. Arkaya doğru alçalan tavan yapısı ve bütünleşik LED stoplar Taycan’ın tasarımın spor-lüks olduğunu gösteriyor.

Taycan için 500 milyon Euro yatırım yapıldı.

Alman otomobil firması Porsche, 500 milyon Euro yatırımla Taycan modelinin üretimine başlayacak. Bununla birlikte elektrikli otomobillere toplam 6 milyar Euro yatırım yapmaya hazırlanan Porsche, Stuttgart fabrikasında yıllık 20.000 adet üretim hacmi olacak Taycan’ın yanı sıra Avrupa’nın her yanında binlerce şarj istasyonu oluşturulacak. Bu şarj istasyonları aracılığıyla sadece 4 dakikalık şarj ile 100 kilometre yol kat edebilecek. 2019 yılında satışa sunulacak olan Porsche Taycan, 85.000 Euro ile başlayan fiyatlarla yola çıkmaya hazırlanacak.

Daha yakından tanımak için: