NİSSAN’IN EKONOMİK OTOMOBİLİ DATSUN TÜRKİYE PİYASASINDA

Nissan, ekonomik ve ulaşabilir olsun diye Datsun marka otomobilini çıkarmıştır. Fakat Nissan, Datsun’un 1986’da üretimine son vermişti daha sonra 2013 yılında yeniden üretimine başlayıp yollara çıkarmıştı. Bu sefer ekonomik modeli Datsun’u Türkiye yollarına çıkarmak için hazırlanıyor.

Ekonomik otomobil çok yakında Türkiye yollarında

Nissan’ın global pazarda ön plana çıkarılması adına 1986 yılında üretimi durdurulan Datsun, 27 yıl sonra yani 2013 yılında gelişmekte olan pazarlar için tekrar üretime geçmişti. Datsun; Hindistan, Afrika ve Rusya pazarlarında ekonomik modelleriyle boy göstermeye başladı. Örneğin; Japon markanın Hindistan’da satışa sunduğu Go modeli yalnızca 5.000 dolarlık fiyata sahip.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Nissan EMEA başkanı Peyman Kargar, Türkiye ve Pakistan’ın başını çektiği pazara girmek için nabız yokladıklarını belirtti. Kuzey Amerika’da düşen satış rakamlarını bu bölgedeki hesaplı ve ekonomik modellerle sübvanse edeceklerini söyleyen Kargar, %3.7’lik pazar paylarını %5’in üzerine çıkarmak istediklerini söyledi.

Hürriyet’in haberine göre, Nissan Türkiye de Datsun’un satış operasyonu için çalışmalara başlamış durumda. “Nissan’ın Türkiye hedeflerine ulaşması ile beraber markayı Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz. Teşkilatlanma çalışmalarına başladık, bayi ağı olarak kendi bayilerimizi kullanmayı düşünüyoruz.” diyen Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, bu çalışmaların 2020 yılına kadar tamamlanmasının planlandığını belirtti.