DAHA AZ YAKIT HARCAMANIN PÜF NOKTALARI

Lastiklerinizin basıncını kontrol edin.

Lastik basıncı yakıt tüketimi için çok önemlidir. Çünkü düşük lastik basıncı yakıt tüketimini artırır. Lastik basıncının hangi aralıkta olması gerektiği sürücü kapısının içindeki bir plakanın üzerinde yazar. Burada belirtilen asgari değere dikkat edilmeli. Doğru lastik basıncı için daha fazla bilgi için tıklayın.

Havalandırma ve soğutmaya dikkat.

Düşük hızlarda aracın camları 3-4 cm açılarak havalandırılması yakıt tüketimini fazla artırmaz fakat yüksek hızda gidiyorsanız camlarınız açık olması yakıt tüketimini artıracaktır. Bu durumlarda aracınızın camlarını kapatarak havalandırma fanı kullanın. 

Klimayı yüksek oranda kullanmak da yakıt tüketimini artırır. Bundan dolayı klimanın düşük oranda kullanıldığı bir ayar seçilmeli. Manuel klimada mavi çizgiden kırmızıya doğru yaklaşılmalı. Otomatik klimalı araçlarda ise klima 23-24 dereceye ayarlanmalı.

Doğru vites seçimi önemli.

Aracınızın motorunun özelliklerine bağlı olarak vites seçmelisiniz. Vitesleri zamanında değiştirmek de yakıt tüketimini azaltacaktır. Dizel araçlarda 1.750-2.000 dk/devirde, benzinli araçlarda 2.400 dk/devirde vites yükseltin.

Sabit hızda aracınızı kullanın.

Sabit seyir hızınızı belirleyin ve mümkün olduğunca o hızda kalın. 80-90 km’’nin üzerindeki hızlar yakıt tüketimi artırır. Araç satın alırken hız sabitleyici özellikleri tercih etmelisiniz.

Şehir içinde frene az basın.

Frene her bastığınızda verdiğiniz gaz boşa gider. Bundan dolayı Öndeki araçlarla belirli mesafe bırakarak ve trafiği dikkatle izleyerek öndeki araçların yavaşladığı durumlarda gazdan daha erken ayağınızı çekerek yakıt tüketimi azaltmak mümkün.

Düşük devirde kullanın.
Motorun özelliklerini en verimli şekilde kullanmak için aracın torkunun hangi devirlerde en yüksek olduğuna dikkat etmek gerekir. 

Yokuşlarda gazı sabit tutun.
Yokuşta motora fazla yük bineceği için tüketim düz yola göre daha fazla olur. Tüketimi azaltmak için yokuştan önce düzlükte biraz hızlanmak, yokuşta gazı sabit tutmak ve hız azalsa da artırmamak gerekir.