Benzinlik

BENZİN VE MOTORİNE BUGÜNDEN İTİBAREN ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldığını duyurdu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) gece yarısından itibaren benzine 22 kuruş, motorine ise 14 kuruş zam yapılacağını açıkladı. Fakat zammın ÖTV’den karşılandığı için pompa fiyatlarına yansıtılmayacağını söyledi.

EPGİS’in yaptığı açıklamada, “31 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 22, motorinde 14 kuruş/litre fiyat artışı gerçekleşmiş olup artış ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.” dedi. Benzine gelen 22 kuruş ile motorine gelen 14 kuruşluk zam, Bakanlar Kurulu’nun daha önce aldığı karar ile tüketiciye yansıtılmayacak

Bakanlar Kurulu, Mayıs ayı ortasında benzin, motorin ve oto gazda, petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan ÖTV’de gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar vermişti. Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre akaryakıt fiyatlarında petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış olması hâlinde söz konusu malların tabii olduğu ÖTV tutarları, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılmak suretiyle uygulanıyor. 17 Mayıs tarihinde yayımlanan KHK’dan bu yana benzinde 42 kuruş, motorinde ise 32 kuruşluk zam ÖTV üzerinden karşılandı. Yine bu tarihten itibaren uygulanan indirimler de doğan açığı karşılamak adına ÖTV’ye ekleniyor.