ARAÇ TEMİZLİĞİ YAPARKEN BU PÜF NOKTALARA DİKKAT EDİN

Araba İçinin Süpürülmesi

Paspasları ve koltuklarda kılıf varsa çıkarın. Koltuk aralarını, boyun kısmını, koltuk sırtlarını erişebildiğiniz en uç noktaya kadar elektrikli veya şarjlı süpürge ile detaylı biçimde temizleyin. Eğer koltuk kılıflarınız varsa onları da yıkayıp kurutup öyle takın.

Paspasların Temizliği

Arabanın içinden çıkardığınız paspasları ilk önce silkerek kapa tozunu alın. Arabanızın paspası kauçuk ise fırça ile köpüklü suyla yıkayın. Eğer halı paspas ise elektrikli veya şarjlı süpürge ile temizleyin.

Döşeme ve Koltuk Temizliği

Eğer arabanızın koltukları deri ise yumuşak bir bez ve özel deterjanlar ile silmelisiniz. Bu durum araba koltuklarınızın ömrünü uzatacaktır. Araba koltuklarınız kumaş ise yine özel üretilmiş spreyden alıp koltukların üzerine sıkın ve bekleyin. Daha sonra yumuşak ve temiz bir bezle ovarak silin.

Havalandırma Kanallarının Temizliği

Önce klimayı en güçlü fanda çalıştırın. Klima çalışır durumdayken ince bir fırça ile klima deliklerini temizleyin.

Kapı İçleri, Direksiyon ve Araç Ön Konsol Temizliği

Parlak veya mat spreyi temizleyeceğiniz yüzeye püskürttün. Daha sonra kuru ve yumuşak bir bezle iyice silin. Eğer ki koltuk içlerinde, kapının açık bir yüzeyinde hoparlör varsa sıvının bu yüzeylere gelmemesine dikkat edin.

Dış Temizlik


Arabanızın dışını hiçbir zaman fırça ile yıkamayın ve sünger kullanın. 
Hortum, kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek.  Arabanızı her zaman tavandan yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonra kapılara, ordan tampon, kapı altı ve jantlara geçin. Arabanızı duruladıktan sonra kullanacağınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hem de lekeler kalmasına neden olur. 

Jant Temizliği

Jantınızı önce normal sabun ve süngerle temizleyip durulayın. Daha sonra temizlenmiş jantın üstüne asit sıkılması ve kurumasına yakın 4-5 dakika sonra sert olmayan yağlı boya fırçası ile temizleyin.