ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİ MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER

Araç muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin kontrol edilmesi amacıyla yapılan zorunlu bir sistemdir.  Araç muayenesi  sadece yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK’te araç muayenesi yapılmaktadır. Bu kontroller ile araçların trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadıkları tespit edilmektedir. Aracınızı muayeneye götürmeden önce mutlaka aracınızda bulunması gereken ekipmanlar var.

Araç muayenesi sırasında aracınızda olması gereken ekimanlar yazımızı buradan okuyabilirsiniz: ARAÇ MUAYENESİNDE OLMASI GEREKEN EKİPMANLAR

Ruhsat

Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Diğer adıyla trafik tescil belgesi olan ruhsatınızın içerisinden boş “Muayene Onayı” olmalıdır. Eğer yoksa araç muayene istasyonlarında ücretsiz olarak hazırlanan elektronik tespit formu ile Trafik Tescil Bürolarına giderek yeni bir trafik belgesi almanız gerekir.
Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter
tarafından verilen “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene
sırasında yanınızda olmalıdır.

Trafik sigortası

Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. Çünkü Araç muayenesinden geçebilmek için trafik sigortanızı yaptırmış olmanız gerekiyor.

Aracın borcunun olmamalı

Aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olup olmadığını kontrol edin. Çünkü borcu olan araçların muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle muayeneye gitmeden önce aracınızın vergi ve ceza borcularını kapatmalısınız.

Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi

Aracınızın geçerli egzoz emisyon ölçümü olması gerekiyor. Egzoz gazı ölçümü olmaması aracınızı ağır kusur olarak değerlendirilir. Bu nedenle muayene öncesi aracınızın durumuna uygun olan süreçlerde egzoz gazı ölçümü yaptırmalısınız.

NOT: Egzoz gazı emisyon ölçümünü 81 ildeki tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında, gezici istasyonlarda ve TÜVTÜRK İstanbul Maslak, Antalya, İzmir ve Fethiye’de bulunan motosiklet muayene istasyonlarında yaptırabilirsiniz. 

T.C. kimlik numaranızın var olduğu belge

T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus kağıdı, ehliyet veya pasaport da aracı muayeneye götürdüğünüzde yanınızda bulunmalıdır.