ARABA LASTİĞİ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ İPUCLARI

Mevsim değiştiğinde, lastiğiniz yıprandığında ve yaşadığınız şehir değiştiğinde güvenliğiniz için aracınızın lastiklerini değiştirmelisiniz. Doğru lastik seçimi hem cebinizi hem canınızı koruyacaktır. Güvenli ve doğru lastik seçiminin nasıl olması gerektiğini öğrenmek için önce bu yazıyı okuyun daha sonra özel servis sitesinin anasayfasından size en yakın ve uygun servisi bulun.

Lastik ebadınızı öğrenin.

Aracınız için doğru lastik türü ve ebadını seçebilmek için ilk yapmanız gereken aracınızın üzerindeki lastiklerin markasını, tür ve ebat bilgilerini öğrenmelisiniz.

Aşırı kalın tabanlı lastiklerden uzak durun.

Lastiğin tabanı ne kadar kalın olursa, sürtünme o kada artar. Bu durum aracınızın daha çok yakıt yakmasına neden olacaktır.

Yaşadığınız yere göre seçin.

Yaşadığınız yerin şartlarına göre uygun hamurlu lastiği seçmek çok önemlidir. Yolları düzgün asfalt yollarda yumuşak hamurlu lastik taşra koşullarında için daha sert hamurlu lastik kullanılmalıdır.

Asfalt yollarda yumuşak hamurlu lastik kullanmak yol tutuşunu ve konforu artıracağı gibi yakıt değerlerini de düşürür, fren mesafesi kısaltır ve aracınızı daha güvenli hâle getirir.

Bozuk yollarda yumuşak hamurlu lastikler daha kolay yıpranır, baloncuk yapabilir ve tehlike yaratır. Bundan dolayı taşra koşullarında sert hamurlu lastik kullanmak güvenliğiniz ve bütçeniz için idealdir.

Mevsime uygun lastik kullanın.

Yaz lastiği için dikkat etmeniz gerekenler:

Standart iklim koşulları için tasarlanmış yaz lastiklerini tercih etmelisiniz.

Kış lastiği için dikkat etmeniz gerekenler:

Özellikle yaşadığınız şehirde kışlar sert geçiyorsa ya da dağlara çıkıyorsanız, sağlam bir takım kış lastiği seçmelisiniz. Kış lastikleri, karda ve çamurda kullanım için özellikle test edilir ve zorlu kış sürüşlerinizde daha fazla güvenlik sağlar.

Kaliteli lastik seçin.

Kaliteli ve doğru lastik seçimi size tek bir seferde aradığınız her şeyi sağlar. Güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömür. İyi bir lastik ıslak yol koşullarında aracınızın daha kısa mesafede durmasını sağlar. Hayat kurtaran bu mesafeler bazen sadece 1 – 2 metre bile olabilir. Doğru lastik seçimi bu nedenle hayati önem taşır.