TOYOTA 1000 BEYGİRLİK MODELİNİ SERİ ÜRETİMLE YOLLARA ÇIKARACAK

Japon otomobil üreticisi Toyota, 2018 Ocak ayında tanıttığı 1000 beygir güçlük GR Super Sport konseptini seri üretimi yapılacağını açıkladı.

WEC ekibi Gazoo Racing ile birlikte geliştirilen GR Super Sport konseptinin çok yakın zamanda üretime geçirileceği ve yollara çıkacağını duyurdu. Toyota Gazoo Racing’in başında yer alan Shigeki Tomoyama, “WEC’te kullandığımız TS050 Hybrid, yeni konsepte büyük ölçüde temel oluşturdu. Yakın gelecekte kullanıcılara bu şaşırtıcı deneyimi sunup inanılmaz performansı yola aktarmak ilginç olacak.” diye konuştu.

Toyota’nın LMP1 aracında yer alan hibrit motoru kullanan GR Super Sport’un kaputunun altında Toyota, çift turbolu 2.4 litrelik bir V6 motora yer vermiş. Hibrit motor sisteminin bir parçası olan bu motorla birlikte diğer elektrikli motorlar bir araya geldiği zaman ortaya 1000 beygirlik yüksek bir güç değeri çıkmış. Araçta bunun yanı sıra 330/710 R18 lastikler ve 18 inçlik jantlar, normalde aracın arka camının olacağı yerde çift egzoz çıkışları yer almış. Sürücünün arkayı görmesi ise kameralar yardımıyla sağlanıyor. 1000 beygir güç üreten motorun yol versiyonunda da aynen kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili herhangi bir bilgi gelmedi. İlerleyen zamanlar daha geniş bilgileri sizinle paylaşıyor olacağız.